Kuraatorid:
Tiiu Rebane (Eesti Maalikunstnike Liit)
Satu Kalliokuusi ja Eeva Muona (Helsingi Kunstnike Liit)
Evelina Januskaite (Galerii Arka, Leedu Kunstnike Liit)
Kunstnikud:
Soome:
TEEMU MÄKI - JAAKKO AUTIO - ALEXANDER SALVESEN - SARA PATHIRANE ja LAURA PIETILÄINEN
Leedu:
GYTIS AROŠIUS - SINAIMA KONTAUTĖ - EMILIJA NOREIKAITĖ - KAROLINA ŪLA VALENTAITĖ
Eesti:
ANGELA SOOP - JANE REMM JA MARTA KONOVALOV - GRISLI SOPPE-KAHAR - LILIAN MOSOLAINEN - JOHANNA MUDIST - PLILLE ERNESAKS - VEIKO KLEMMER
2021 aastal alanud Soome-Eesti projekt FinEst kasvas 2023 aastal tänu Leedu Kunstnike Liidu ning galerii ARKA liitumisele, uueks loominguliselt aktiivseks koostööprojektiks FinBalt, mille eesmärgiks on vastastikku tutvustada tänaseid autoreid; arendada koostööd piirideülest huvi pakkuvatel teemadel; luua püsisidemeid kunstnike tulevasteks kohtumisteks kolme riigi loomeresidentuurides.
Eestit, Soomet ja Leedut ühendavad meri, loodus ja majanduspoliitiline keskkond, olles märgilisteks alustaladeks, mis liidavad ning annavad põhjuse kunstialaseks koostööks: keskkonda käsitlevate poeetilis-analüütiliste väljundite otsinguks ja avaldamiseks.
Loomeliitudest koostööpartneritele muret tekitavate küsimuste käsitlemisel tõsteti 2023 aastal esile maa/vesi/õhk temaatika ning toodi päevavalgele kõiki kolme riiki ühendava Läänemere tunnusjooned, sealhulgas merekeskkonna murettekitav olukord. 2023. aasta juunis toimus Helsingis Suomenlinnas HAA galeriis kolme maa kunstnike ühisnäitus Under the Surface (kuraatorid Satu Kalliokuusi ja Eeva Muona (HAA, Soome)).
2024 aastal Arka galeriis Vilniuses toimuv näituseprojekt uurib täiendavalt looduskeskkonna ja inimese tänase olukorraga seotud küsimusi. Kui esimesel näitusel oli kogu tähelepanu suunatud veekeskkonnale siis nüüd täieneb kontseptuaalne motiiv mulla ja metsaga. Näitus räägib nähtamatutest seostest ja keskkondadest, mis mitte ainult ei ümbritse meid, vaid vastutavad ka erinevate liikide kooselu eest. Siin vaadeldakse loodust mitte ainult kui meediumi või elupaika, vaid ka omalaadset mälestuste ja kogemuste hoidjat, mis akumuleerib aegade jooksul oma pinna alla palju erinevaid sündmusi, mis paratamatult mõjutavad ökosüsteemi ja meie kõigi tulevikku. (kuraator Evelina Januškaitė (ARKA, Leedu)).
2025 aasta jaanuaris avaneb ARS Projektiruumis Tallinnas FinBalt koostööprojekti kolmas näitus alapealkirjaga „Pinna All. Keskkonna ideoloogiad“ (kuraator Tiiu Rebane (EML, Eesti)
Eesti kontekstis võime meenutada teravat keskkonnateadlikuse tõusu eelkõige rahvusliku identiteedi kaitsejõuna nõukogude perioodil, mil loodushoiu kontseptsioon näis ainuvõimaliku lubatava argumendina, mida ühiskonna siseselt indiviidi vaba tahte kaitsekilbina kasutada võimalik oli. XX sajandi II pooles teaduslikuks distsipliiniks kasvanud ökodiskursuse üheks esiisaks saab aga pidada ka kunsti ennast, millele omane ettekirjutamata reeglitega mäng võimaldab välja arendada uut tüüpi diskursuseid vähendamaks inimtegevuse kahjulikku mõju ümbritsevale keskkonnale. Vaadeldes suuri koostoimivaid ökossüsteeme näeme, et sinna hulka kuuluv inimene, koos kõigi oma sotsiaalsete süsteemide, majandusteooriate,-praktikate ja huvidega, ajaloo ning kultuuriga, on vaid üks element terviku paljususest. Objekt objektide seas/ subjekt subjektide seas.
ARS Projektiruumis toimuva näituse kontseptsioon kaasab looduskeskkonna problemaatika vaatlusele ning kunstikesksele analüüsile võrdse objektina teiste seas inimese, täpsemalt: tänaste juhtivate mõttelugude analüüsi. Millised on need ideed, arusaamad ning ühiselt mõistetavad ettekujutlused, mida inimkond tänasel päeval looduskeskkonnaga seoses väidab, usub ning praktikasse viib. Kuidas tänane ökokriitiline kunstnik reageerib komplitseeritud ja kahjustatud elukeskkonnale. Mis on tänase ökokriitilise kunsti sõnum seda uuribki Eesti Maalikunstnike Liidu kureeritav FinBalt koostööprojekti kolmas ekspositsioon.
コメント